Головна » 2016 » Листопад » 9 » 9 листопада відзначається 40-річчя заснування Української гельсінської гру
10:15
9 листопада відзначається 40-річчя заснування Української гельсінської гру

     Українська гельсінська група – це перша легальна правозахисна організація в Українській РСР, яка відіграла одну з ключових ролей у національно-визвольній боротьбі українського народу, розпочала ненасильницький, легальний і правовий шлях у здобутті Україною незалежності, становленні демократії, поваги до прав людини.

    Гельсінським актом було остаточно закріплено кордони, які склалися в Європі внаслідок Другої світової війни. Його підписання Радянським Союзом відкривало юридичні підстави легально і цілком законно боротися з порушеннями прав людини в умовах тоталітарного режиму.

Першими такі можливості збагнули московські правозахисники – однодумці академіка Андрія Сахарова. Другою стала Українська громадська група сприяння виконанню Гельсінських угод. 

Легальну правозахисну організацію в Україні створено з ініціативи письменника і філософа Миколи Руденка, генерала радянської армії Петра Григоренка (Москва), хіміка Оксани Мешко, письменника-фантаста Олеся Бердника, юриста Левка Лук’яненка (Чернігів). 9 листопада 1976 року вони підписали Декларацію Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод і Меморандум №1. Саме цей день символічно вважається датою заснування Української гельсінської групи.Вона об’єднала людей різного світогляду й національностей навколо розуміння, що в тоталітарній державі не може бути й мови про дотримання прав людини, бо лише державна незалежність є гарантом свобод. 

Переглядів: 128 | Додав: ctks | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0