Українська гельсінська група – це перша легальна правозахисна організація в Українській РСР, яка відіграла одну з ключових ролей у національно-визвольній боротьбі українського народу, розпочала ненасильницький, легальний і правовий шлях у здобутті Україною незалежності, становленні демократії, поваги до прав людини.
Гельсінським актом було остаточно закріплено кордони, які склалися в Європі внаслідок Другої світової війни. Його підписання Радянським Союзом відкривало юридичні підстави легально і цілком законно боротися з порушеннями прав людини в умовах тоталітарного режиму.
Першими такі можливості збагнули московські правозахисники – однодумці академіка Андрія Сахарова. Другою стала Українська громадська група сприяння виконанню Гельсінських угод.
Легальну правозахисну організацію в Україні створено з ініціативи письменника і філософа Миколи Руденка, генерала радянської армії Петра Григоренка (Москва), хіміка Оксани Мешко, письменника-фантаста Олеся Бердника, юриста Левка Лук’яненка (Чернігів). 9 листопада 1976 року вони підписали Декларацію Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод і Меморандум №1. Саме цей день символічно вважається датою заснування Української гельсінської групи.Вона об’єднала людей різного світогляду й національностей навколо розуміння, що в тоталітарній державі не може бути й мови про дотримання прав людини, бо лише державна незалежність є гарантом свобод.
|